Grubun İçerisinde Grup Liderinin Seçilmesi

Her grup için bir lider seçilir. İlk liderin seçilmesi için grup içerisinde yaş, gün, ay ve hatta saat olarak en büyük olan öğrenciden başlar. Görevi alan lider, “Grubumun akademik başarısı için, grubumu, ortak iyi davranışlar etrafında birleştirmek için, grubumu geleceğe hazırlamak için elimden geleni, bir ekip olarak yapacağım” diyerek mini bir seremoni ile göreve başlar.

Her seçilen lider, kendi timini oluşturacak yardımcısını kendisi seçer. Seçilen yardımcı ile lider, sonraki liderlik dönemlerinde, herkesin birlikte çalışması tamamlanmadan, tekrar tim oluşturamaz. Bu şekilde öğrencilerin hem seçme hem de seçilme ile ilgili deneyim kazanmaları hedeflenmektedir.

Ana sınıfında her hafta başı, ilköğretim birinci ve ikinci sınıfta on beş günde bir, üçüncü sınıf ve üzerinde ayda bir olmak üzere lider değişir. Yeni lider, aynı seremoni ile yardımcı liderine görevi teslim eder. Yardımcı lider, “Grubumuz için, sınıfımız için, okulumuz için, geleceğimiz için liderlik döneminizde yaptığınız katkıya teşekkür ederek görevi, adaletle yürütmek üzere devralıyorum” diyerek görevi devralır. Devreden lider de, “Görevim döneminde bilmeden kırdığım tüm ekip arkadaşlarımdan özür diliyorum, yeni grup liderimizin yanında olacağımı belirterek başarılar diliyorum” diyerek seremoniyi tamamlar.

Grafik5

WhatsApp Destek Hattı
(552) 877 0 877